Internet u 95% Polaków do 2015 roku?! UE > Polska

Missing

Internet. (Prawie) niezbędny dodatek do każdego komputera, bez którego – przynajmniej ja – nie wyobrażam sobie codziennego użytkowania. I na szczęście ma go być coraz więcej, bo jak zapowiedział wiceminister infrastruktury – do 2015 r. 95% Polaków ma mieć dostęp do sieci internetowej.

95% dotyczy Internetu mobilnego (komórka, PDA) i tylko niewiele mniej, bo – 90% dla posiadaczy standardowych PC. W kwietniu tego roku, Sejm przyjął ustawę, na mocy której pozyskano spore pieniądze z Uni Europejskiej na rozwój i budowę szybszej, lepszej i bardziej rozległej sieci.

- Przy budowanych drogach, kanałach, a nawet sieciach energetycznych i gazowych obowiązkowo będą umieszczane kable od Internetu – powiedziała Magdalena Gaj.

Obecnie, objętych zasięgiem mobilnego Internetu jest około 60% Polaków i niewiele mniej Internetu stacjonarnego. Niestety, jest to nadal wynik plasujący nas w drugiej-trzeciej dziesiątce pośród członków UE. Jeszcze gorzej jest z cenami, choć te regularnie maleją, a operatorzy oferują coraz to lepsze warunki. Wszystko dzięki zbalansowaniu się rynku i wzrostu ilości potencjalnych usługodawców (TPS S.A bye, bye).

O ile użytkownik w zachodniej Europie może się poszczycić średnią szybkością neta na poziomie – 10-12 MB/s, to Polska posiada... 2 MB/s.

Nie przeszkadza to jednak być jedną z największych (o ile nie największą) społecznością MMORPG w Europie. Chociaż z tej dziedzinie możemy być dumni. Poniżej prezentuję wykres z procentem dostępu do najlepszego, szerokopasmowego Internetu oraz gospodarstw objętych netem (z lipca 2009). 

Internet

Zobacz także

0 komentarzy