Lost Ark Online będzie Pay2Win czy nie będzie Pay2Win?

2021 06 12 145840

Zanim zagłębimy się w szczegóły Lost Ark Online, zobaczmy, co o modelu płatności napisało Amazon Games (przy okazji czwartkowej zapowiedzi).

Komunikat pochodzi z oficjalnej strony gry:

Rozumiemy, że model biznesowy jest główną troską graczy na Zachodzie. We wszystkich regionach Lost Ark to darmowa gra z opcjonalnymi zakupami w grze. Chcemy zapewnić graczy, że zachodnia wersja Lost Ark będzie uczciwą, zabawną i świetną rozgrywką, w której zakupy w grze są całkowicie opcjonalne. Uważamy, że ważne jest, aby gracze mieli możliwość zdobycia wszystkich przedmiotów w naszej wersji Zaginionej Arki bez konieczności dokonywania zakupu, z kilkoma wyjątkami. (np. Pakiety Założycielskie, usługi takie jak zmiana nazwy itp.) Nadal pracujemy nad szczegółami z Smilegate i udostępnimy więcej szczegółów jeszcze tego lata, wraz z naszymi korzyściami Prime Gaming.

Opcjonalne zakupy oraz możliwość zdobycia wszystkich przedmiotów w grze bez wydania realnej gotówki. Brzmi okej, ale rzeczywistość jest trochę bardziej skomplikowana. 

Lost Ark Online nie jest grą Pay2Win, ale jest grą Pay2Progress (chyba że P2P uznajecie za P2W, więc okej). Korzystanie z mikrotransakcji skraca czas na podnoszenie iLvL, a co za tym idzie, osiągnięcia "maxa" przez naszą postać. 

W grze mamy cztery rodzaje walut. Royal Crystals, Blue Crystals, Gold oraz Silver. Jak można je zdobyć i do czego słuzą - grafika poniżej. 

Na Reddicie czy nawet na naszym portalu mamy relacje osób, które zjadły zęby na rosyjskiej lub południowokoreańskiej wersji Lost Ark Online. Jak to tam wygląda?

Po pierwsze i najważniejsze, jeśli nie mamy ciśnienia na bycie “hardkorem” i po prostu chcemy sobie popykać w fajną gierkę, to Lost Ark pozostanie tytułem 100% F2P, który nie weźmie od nas ani złotówki. 

Gdy jednak chcemy być topem topów, to musimy się bardzo postarać. Cytat: “Albo wydajecie kilkadziesiąt dolarów, albo robicie alty i grindujcie”.

 • 500 godzin w KR
 • 2k godzin w RU
 • 1k godzin w JP

NIE jest to prawdziwa gra p2w, ale tak, są elementy p2w. Wszystkie rzeczy p2w, za które możesz zapłacić i postępy, są również łatwo dostępne, grając w grę. Jeśli martwisz się o jakąkolwiek p2w, powinieneś grać w dzisiejsze mmos, ponieważ większość z nich ma płatne elementy, a bardzo niewielu nie, więc znajdź te, które nie mają i zagraj w te. Nigdy nie płaciłem w KR i RU i nie miałem problemów z nadążaniem za ludźmi, którzy płacili, ponieważ tam również były ograniczone limity tego, co mogą zapłacić za każdy dzień lub tydzień.

W PVP na arenkach gear jest "normalized", co oznacza tyle, że gear się uśrednia do jakiejś tam wyznaczonej wartości (jeśli masz duży Gear Score to Ci obniży, jeśli mały to podwyższy)

Możesz zwiększyć tempo rozwoju postaci .... ale nie możesz przyspieszyć swoich punktów umiejętności, nie możesz sprawić, aby przedmioty kolekcjonerskie wskoczyły do twojej torby, nie można pominąć robienia dungeonów, nie można pominąć robienia zadań ani innych rzeczy. Nie wciśnieć magicznego guzika, który "awansuje" Cie do maxa. To dosłownie zdolność do zwiększania ilvl w szybszym tempie ... 

BDO jest 100 razy gorsze. Grałem w tę grę na serwerach RU, nie płacąc żadnych pieniędzy... to była najlepsza zabawa, jaką miałem w mmorpgu. Grind i podróż mmorpg to najfajniejszy imo, gdy zarabiasz to wszystko dzięki ciężkiej pracy i pracy.

Średni ilvl wynosi od 1200 do 1300 dla osób f2p, które nie uprawiają farmy na wielu kontach. Co jest w zasadzie miękkim limitem dla graczy f2p.  Nie wiem, ile czasu zajmuje osiągnięcie 1500, będąc f2p, ale niektórzy ludzie, którzy farmują na 10 kontach, osiągnęli 1400 w ciągu 6 miesięcy.

A nie zapominajmy, że nasza wersja Lost Ark Online prawdopodobnie będzie posiadać coś na podobieństwo miesięcznego abonamentu nazwanego tutaj Crystalline Aura.

W Founder’s Packu mamy dowód, co będzie zawierać taka aura. Na szczęście nie ma tam niczego, czym mielibyśmy się martwić. 

 • Triport Cost Waiver - Reduce your travel costs with free Triport trips
 • Liner 50% Discount -Travel the seas with ease thanks to half-priced ship tickets
 • Daily NPC Affinity Interaction +1 - Increases the number of times you can increase your affinity with an NPC every day
 • Work Energy Recovery +10% - Recover work energy—used for skills like hunting, logging, and excavating—more quickly
 • Bifrost Slot +2 - Two additional Bifrost slots, which will help you return quickly to places you've visited
 • Song of Return Cooldown -50% - Make more frequent trips back home with half cooldown on your song of return
 • Stronghold Research Time -10% - Reduces the research times for projects on your island stronghold
 • Stronghold Craft Time -10% - Reduce the crafting time for projects on your island stronghold
 • Stronghold Dispatch Time -10% - Reduce the dispatch timer when sending followers out from your island stronghold
 • Stronghold Action Energy Recovery Speed +10% - Replenish your energy for doing projects for your island stronghold more quickly
 • Free Ultimate Stress Buster in Stronghold - Install a special scarecrow on your island stronghold to increase your leveling speed

Podsumowując, szykuje się nam to samo, czego doświadczyli już Koreańczycy oraz Rosjanie. Nie możemy więc czuć się zaskoczeni, ani tym bardziej skrzywdzeni. Lost Ark Online idealnie wpisuje się w obecny na rynku trend gier F2P, który poza kilkoma wyjątkami potwierdzającymi regułę (Path of Exile), dają nam możliwość większego/szybszego rozwoju awatara w zamian za realne pieniądze. Czas, Lost Ark Online po prostu sprzedaje oszczędność czasu.

Jak każda fajna gra, również o Lost Ark musi na siebie zarobić.

Zobacz także

56 komentarzy