Najlepszym MMORPG ostatniej dekady został...

Scena1

Nie będziemy budować napięcia, nie będziemy trzymać was dłużej w niepewności. Oto Najlepszy MMORPG ostatniej dekady (2011-2020)…

<Kurtyna w górę>

Guild Wars 2 (22% z 5496 oddanych głosów)

Taka była wasza decyzja. Nie Elder Scrolls Online, nie Final Fantasy XIV, nie Black Desert, ale właśnie Guild Wars 2 zasługiwał waszym zdaniem na zgarnięcie tego prestiżowego tytułu.

Czy zasłużenie? To akurat głupie pytanie. Każda z dziesięciu nominowanych gier była hitem i każda odcisnęła mniejsze lub większe piętno na gatunku MMORPG. Guild Wars 2 był jednym z faworytów, więc nie możemy mieć do nikogo pretensji. GW2 zgarnęło 22% wszystkich głosów, praktycznie cały czas trzymając swoich konkurentów na bezpieczny dystans.

No to co? Guild Wars 2 może być teraz śmiało nazywany najlepszym MMORPG wydanym po 2011 roku.


  • Elder Scrolls Online (17%)
  • Black Desert (17%)
  • Final Fantasy XIV (13%)
  • Albion Online (13%)
  • Star Wars The Old Republic (8%)
  • ArcheAge (4%)
  • TERA Online (4%)
  • Blade & Soul (3%)
  • DC Universe Online (1%)

Srebrny medal zakładamy na szyję Elder Scrolls Online… oraz Black Desert, bo obie produkcje osiągnęły ten sam wynik (17%). Nie da się ukryć, że zarówno ESO jak i BDO także wniosły do MMORPG sporo świeżej krwi. ESO content, fabułę oraz skalowanie poziomów, a Black Desert piękną grafikę i niesamowicie dynamiczną walkę, która może być wzorem dla innych. 

Na trzecim stopniu podium także gościmy dwójkę gier: Final Fantasy XIV oraz Albion Online, które zebrały po 13% głosów. Produkcje z kompletnie różnych biegunów. Wielki FFXIV stawiany na równi z WoW-em oraz niepozorny Albion Online, który wykręcił w tym roku niesamowity wynik (ponad pół miliona aktywnych graczy), dołączając do pierwszej ligi MMORPG.

Reszta tytułów nie liczyła się w walce o zwycięstwo. Kosztujący 200 milionów dolarów Star Wars The Old Republic zdobył uznanie jedynie 8% głosujących. Jeszcze gorzej wypadł ArcheAge (4%), TERA Online (4%), Blade & Soul (3%) oraz DC Universe Online, który zgromadził zaledwie 1%, zajmując ostatnie miejsce w wyścigu.

Gratulacje dla Guild Wars 2, gratulacje dla reszty pretendentów. To tyle… teraz możecie komentować/hejtować wynik głosowania. Waszego głosowania.

Zobacz także

43 komentarzy