Niemcy ostrzegają graczy przed lootboxami, czatem online oraz mikrotransakcjami

Dodany przez PefriX ponad rok temu
15 2871
Niemcy ostrzegają graczy przed lootboxami, czatem online oraz mikrotransakcjami

Słyszeliście o PEGI? To taki skrót od angielskich słów Pan European Game Information, czyli ogólnoeuropejskiego systemu klasyfikacji gier. Powstał on w 2003 roku i stosowany jest w wielu krajach, w tym Polsce. Co jednak ciekawe, rozwiązanie to jest jedynie informacyjne, a przynajmniej u nas. Gra z PEGI 18 i symbolami związanymi np. z przemocą, nadal mogą być sprzedawane niepełnoletnim osobom. To jedynie ostrzeżenie dla nabywcy przed zawartością gry.

Przykładowo, Australia podchodzi do tematu o wiele drastyczniej i tamtejszy system jest bardzo rygorystyczny, a do tego faktycznie zobowiązujący na terenie kraju. Nasi sąsiedzi z zachodu, Niemcy, również mają swój dodatkowy system, USK, do którego podchodzą poważniej niż do PEGI. I właśnie USK zostało wzbogacone o kilka nowych kategorii, wśród których znajdziemy lootboxy, mikrotransakcje, a także czat online!

Tak, fizyczne oraz cyfrowe wydania gier w Niemczech muszą od teraz informować, czy dana produkcja zawiera jeden ze wspomnianych (a może i wszystkie!) elementów. Co więcej, rada USK może uznać, że występowanie lootboxów, mikrotransakcji czy czatu online w danym tytule podwyższa jego „rating” i coś normalnie ocenionego na np. +16 może wskoczyć na +18 (chodzi o minimalny wiek, a nie enchant gry, złośliwcy).

Co ciekawe, wkrótce może okazać się, że w całej Europie faktycznie coś się ruszy w tym temacie. Parlament europejski wziął sobie na cel ochronę „grających konsumentów”, przy czym na głównymi obiektami dyskusji są lootboxy oraz ochrona dzieci – zwłaszcza przed mechanizmami uzależniającymi. I o ile na papierze brzmi to rozsądnie, to gdy politycy wkładają swoje palce do gier to ciężko wyobrazić sobie, aby wynikło z tego coś dobrego. 

Obym się jednak mylił, bo przykładowo ten sam komitet chce mieć pewność, że prawo do dokonania zwrotu (refundu) jest szanowane, anulowanie subskrypcji nie jest problematyczne, ale również chciałby zając się handlem, sprzedażą i hazardem przedmiotów, prowadzonym przez strony trzecie (np. kasyna z CS:GO ze skinami). Więcej informacji tutaj.


15 Komentarzy


Ostatnie gry

Najnowsze filmy z naszego YouTube