Tibia kończy dzisiaj 24 lata. Ulubiona gra wszystkich Polaków!

Dodany przez guru ponad 3 lata temu
23 10130
Tibia kończy dzisiaj 24 lata. Ulubiona gra wszystkich Polaków!

Wielka Tibia obchodzi dzisiaj swoje urodziny.

Dokładnie 24 lata temu – 7 stycznia 1997 – wypuszczono pierwszą publiczną wersję gry… chociaż wtedy trudno było to nazwać “grą”. Tibia była amatorskim dziełem czwórki niemieckich studentów informatyki (Stephan Börzsönyi, Guido Lübke, Ulrich Schlott, Stephan Vogler), którzy w najśmielszych snach nie przypuszczali, że w najbliższej przyszłości stanie się to kultowy MMORPG, który przyniesie im miliony euro zysków.

A jednak. Giereczka powoli zyskiwała na popularności, stając się – w czasach słabych pecetów i raczkującego internetu – główną rozrywką polskich nastolatków.

(wygląd Tibii na przełomie 1997 i 1998 roku)

I taki stan rzeczy utrzymuje się aż do teraz.

Tibia to absolutny fenomen na rynku. Mamy do czynienia z najstarszym najpopularniejszym MMORPG na świecie, który pod względem aktywności bije wszystkie inne gry z tego okresu (czyli wydane przed rokiem 2000). Ani Ultima Online, ani Nexus: The Kingdom of the Winds, ani The Realm Online, ani nawet EverQuest nie są w stanie dorównać Tibii pod względem aktywnych graczy.

Zresztą poprzedni rok był dla Tibii rekordowy. Liczba MAU i liczba CCU były najwyższe… od 2014 roku, co tylko potwierdza, że ludzie nadal chcą bawić się w tego sędziwego MMORPG.

W szczytowym momencie 2020 roku na serwerach widzieliśmy nawet 41k osób online. Więcej niż EVE Online, więcej niż cała masa poważnych gier (od Lord of the Rings Online po Aion czy TERĘ Online). Tibia nie ma ładnej grafiki, ale ma za to grywalność i super klimat, kórego nie posiadają błyszczące tytuły z Azji.

A to wszystko osiągnięte bez reklamy, bez wersji STEAM… i bez dźwięku, bo może nie zdajecie sobie sprawy, ale CipSoft nigdy nie zdecydował się zaimplementować audiowizualnej strony gry.

Społeczność gry także się zmieniła. Czasy, gdy Tibia była kojarzona z reportażem na TVN (“a ja jestem druidem i walę z różdżki”) i graczem, którzy rzucał w matkę krzesłem, już dawno minęły. Zamiast dzieciaków/gimbusów na serwerach można teraz spotkać 20-latków, 30-latków, nawet 40-latków, którzy z powodu nostalgii powrócili do swojego pierwszego (?) MMORPG i już tutaj zostali.

Jeśli nie wydarzy się nic dramatycznego, to jesteśmy pewni, że Tibia doczeka swoich 25, 30, 35, a może nawet 40 urodzin.

Wszystkiego Najlepszego!


23 Komentarzy


Ostatnie gry

Najnowsze filmy z naszego YouTube