TOP5 cyberpunkowych gier MMORPG

Dodany przez guru ponad 3 lata temu
2 7407
TOP5 cyberpunkowych gier MMORPG

Jako że premiera Cyberpunk 2077 już za kilka dni, chcemy wam przedstawić gry MMO/MMORPG osadzone pośrednio lub bezpośrednio właśnie w  tym uniwersum.

Niestety nie ma ich zbyt wiele. Śmiem twierdzić, że jest to bardzo zaniedbana kategoria Massively Multiplayer Online. O ile fantasy czy sci-fi mamy całe setki, to cyberpunk możemy policzyć na palcach dwóch rąk.

Cyberpunk – odmiana fantastyki naukowej[1], skupiająca się na negatywnych konsekwencjach funkcjonowania ludzi w otoczeniu zaawansowanej technologii komputerowej i informacyjnej.

***


Secret World Legends

Zaczynamy od czego, co na pierwszy rzut oka niekoniecznie kojarzy się z cyberpunkiem. A jednak… The Secret World aka Secret World Legends oprócz tego, że bazuje na powieściach H.P. Lovercrafta, to zawiera w sobie sporo elementów cyberpunku. Chodzi między innymi o lokacje (przede wszystkim Tokyo), kwestie fabularne, czy całą serię przedmiotów przeniesionych właśnie z CP. Grając w The Secret World, zobaczycie tego więcej niż wam się wydaje.

Otherland

Tutaj akurat sprawa jest prosta. Otherland oficjalnie jest nazywany cyberpunkowym MMORPG. “Otherland, a cyberpunk MMO inspired by the works of the same name by Tad Williams”. Możemy tylko żałować, że Polakom – po tym jak przejęli produkcję od Gamigo – nie udało się stworzyć czegoś lepszego. A tak mamy do czynienia z jedną z najgorzej ocenianych gier MMO na Steamie (35% pozytywnych recenzji), która lada moment pewnie zamknie serwery na amen.

Anarchy Online

Od dawna toczy się debata, czy Anarchy Online jest bardziej sci-fi, czy bardziej cyberpunkiem. Fakty są jednak takie, że i tego, i tego jest tutaj pod dostatkiem. Futurystyczna przyszłość, wielkie korporacje, walka o bezcenny towary itd. “Dzięki nieograniczonej kontroli OmniTek nad Rubi-Ka korporacja mogła robić co chciała zarówno z kolonistami jak i z planetą. O ile początkowo Omni-Tek traktował swoich pracowników bardzo dobrze, otrzymując za to pochwały, o tyle wraz z upływem czasu standardy pracy oferowane przez korporację ulegały obniżeniu”. Można tylko żałować, że Anarchy Online znajduje się w trybie “maintenance” (Funcom nie planuje dalej rozwijać gry).

Neocron

Takiej rozkminy nie ma w przypadku Neocron, który jest pełnoprawnym przedstawicielem cyberpunkowych MMORPG. Neocron to także najstarszy tytuł z całego zestawienia (rok 2002), choć cały czas działa i cały otrzymuje aktualizacje. W tym roku dostaliśmy nowe lokacje, nowego dungeona oraz ogólne usprawnienia do rozgrywki.

Mankind Reborn

Jednak zwycięzcą naszego zestawienia, a jednocześnie najlepszym, najpiękniejszym, ale także najbardziej obiecującym cyberpunk MMO jest Mankind Reborn – duchowy następca zamkniętego wiele lat temu Face of Mankind. Gra jest tworzona od jakiegoś czasu. Choć Mankind Reborn nie miał jeszcze swojej oficjalnej premiery, to cały czas możemy grać – w ramach wersji Alfa (wystarczy przekazać małą donację dla producentów).

Mankind Reborn to mroczny, brutalny, bardzo klimatyczny MMO (z pierwszoosobowym lub trzecioosobowym widokiem), który spełnia wszystkie kryteria cyberpunku.


2 Komentarzy


Ostatnie gry

Najnowsze filmy z naszego YouTube