Typowy polski gracz ma 25-34 lata, pochodzi ze wsi… i jest kobietą
Firma badawcza IQS, Krakowski Park Technologiczny oraz Polish Gamers Obserwatory (na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego) przygotowały coroczny raport na temat „typowego” polskiego gracza. Czyli również gracza MMORPG.
W sumie przepytano przebadano ponad 1600 internautów w wieku od 15 do 55 lat. Będziecie zaskoczeni niektórymi wynikami. To możemy wam zagwarantować.
A więc od początku. 79% polskich internautów deklaruje, że „gra w gry”. To wzrost w porównaniu do poprzednich lat.
Okazuje się, że minimalnie więcej (51% do 49%) jest graczek niż graczy:) Jakoś trudno nam w to uwierzyć, chyba że pod uwagę brano jakieś pseudo-gierki na urządzenia mobilne, które nie mają wiele wspólnego z prawdziwymi gamingiem.
Typowy polski gracz wbrew pozorom nie jest pryszczatym nastolatkiem. Najwięcej gamerów znajduje się w przedziale między 25 a 34 lata.
Interesujące, że większość takich osób pochodzi z terenów wiejskich (38%) lub miejscowości poniżej 100 tys. mieszkańców.
Kolejna tabelka jest miła dla oka. Okazuje się, że większość gamerów ma pracę. Tylko 6% przepytanych znajduje się na bezrobociu.
W grach szukamy najczęściej odpoczynku i odstresowania się.
Wreszcie coś z grami MMORPG (Open World MMO Games), które wciąż cieszą się największą popularnością na komputerach osobistych. Dużo osób bawi się również na konsolach i urządzeniach mobilnych.
Martwi nas jednak, że większość ankietowanych preferuje zabawę solo. Ehh...
Na szczęście nie jesteśmy tacy skąpi. Rośnie liczba osób, która płaci za gry lub kupuje nieobowiązkowe addony, DLC czy inne duperele (mikrotransakcje).
To tyle od nas. Pełny raport znajdziecie TUTAJ. Warto go przejrzeć, bo poruszono również inne ważne kwestie dotyczące gamingu.