10 gier MMORPG, w które warto teraz zagrać

Dodany przez guru około rok temu
12 14850
10 gier MMORPG, w które warto teraz zagrać

Słowo klucz – “teraz”. 

Chodzi o takie produkcje Massively Multiplayer Online, które z różnych powodów (premiera dodatku, zmiany w rozgrywce, ważne wydarzenie itp.) nadają się w obecnej chwili do zagrania/wypróbowania. 

Jedziemy!


10. Star Wars The Old Republic

Zaczynamy od Gwiezdnych Wojen MMORPG, czyli Star Wars The Old Republic. Normalnie bylibyśmy już po premierze “Legacy of the Sith”, ale w ostatniej chwili BioWare przesunęło debiut rozszerzenia na luty 2022. Jednak nawet bez tego warto wypróbować SWTOR. Gra jest świetna, grywalna, rozbudowana… i coraz popularniejsza. Nie tylko z powodu zbliżającego się dodatku, ale także premiery serialu “The Book of Boba Fett”. Ponadto SWTOR szczyci się sporym i tanim contentem – wystarczy wydać 30 zł na abonament, a wszystkie dodatki do gry otrzymamy za darmo. 

9. Warframe

Chyba wiadomo, dlaczego Warframe znalazł się na tej liście. Zaledwie kilka dni temu wprowadzono tam “The New War” – największe fabularne rozszerzenie w historii gry. Z nową (ekscytującą) historią, nową klasą postaci, ale także gruntowymi zmianami w samej rozgrywce. Efekt? Liczba aktywnych graczy skoczyła o 70% do góry (za wynikami ze Steama). 

8. Elder Scrolls Online

Jak pewnie wiecie (a jak nie wiecie, to wam powiemy), kilka tygodni temu Elder Scrolls Online… zmienił cały gatunek MMORPG. Ostatnia aktualizacja usunęła RNG, dzięki czemu od teraz dropimy te przedmioty, których potrzebujemy i których akurat jeszcze nie zdobyliśmy. Jest to pierwsza gra MMORPG z czołówki gatunku, która zdecydowała się na taki krok. Jeśli nie chcecie spędzać długich tygodni lub miesięcy na farmieniu jakiegoś miecza, hełmu lub butów, to śmiało instalujcie teraz ESO. 

7. Guild Wars 2

Guild Wars 2 przeżywa właśnie drugą, przepraszam, trzecią młodość. Zapowiedź “End of Dragons” (premiera w lutym 2022), niedawne rozdawnictwo epizodów Living World oraz bardzo atrakcyjny model biznesowy spowodował, że świat Tyrii znowu wypełnił się graczami. Tymi nowymi, jak i tymi starymi, którzy wrócili do zabawy nawet po kilkuletniej przerwie. Guild Wars 2 znowu stał się atrakcyjnym kąskiem i powrócił chyba do pierwszej ligi MMORPG-ów. 

6. DC Universe Online

Ostatnie miesiące były wyjątkowe dla DC Universe Online. A wszystko z powodu transformacji gry z Freemium na Free-To-Play. Wszystkie dotychczasowe dodatki/DLC (a było ich ponad 40) zostały wypuszczone za friko – i to permanentnie. To, co jeszcze niedawno było ukryte za abonamentem i setkami dolarów, teraz jest dostępne dla wszystkich osób. A to nie koniec atrakcji, bo na 2022 i 2023 roku przewidziano upgrade graficzny gry oraz – cytuję – “największe rozszerzenie w historii DCUO”. To naprawdę świetny czas na rozpoczęcie przygody z Supermanem, Batmanem, Flashem i resztą superbohaterów. 

5. Lord of the Rings Online

A jeśli preferujcie klasyczne fantasy zamiast superbohaterskich klimatów, to śmiało odwiedzajcie Lord of the Rings Online. No i co z tego, że gra będzie wkrótce świętować swoje 15-lecie. Władca Pierścieni Online znajduje się w fantastycznej kondycji. Niedawny giveaway wszystkich Quest Packów znacząco poprawił populację gry. Dostaliśmy także dodatek “Fate of the Gundabad”, a na horyzoncie widnieje już przecież kolejny update oraz jeszcze bardziej wyczekiwany upgrade graficzny. A kasacja nowego Lord of the Rings MMORPG (od Amazonu) spowodowała, że LOTRO pozostaje jedynym tego tytułem na rynku. Nic tylko grać. 

4. ArcheAge

Wydawało się, że ArcheAge wypadł już z obiegu i gierkę czeka powolna, aczkolwiek nieuchronna śmierć. Ale dzięki zmianie wydawcy (z Gamigo/Trion Worlds na Kakao Games) o ArcheAge znowu jest głośno. Doczekaliśmy się otwarcia nowych serwerów, a przejście ArcheAge Unchained na abonamentowy system (10 euro miesięczne) spowodowało, że problem Pay2Win – największej bolączki tej serii – zniknął jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. 

3. Albion Online

2021 rok był przełomowy dla Albion Online. Dzięki regularnym aktualizacjom, zaangażowaniu producentów (propsy dla Sandbox Interactive) oraz premierze mobilnej wersji, Albion wskoczył na niespotykany dotąd poziom. Dzienna liczba aktywnych użytkowników skoczyła ze 100 tysięcy… do 270 tysięcy, dzięki czemu Albion Online stał się jednym z najpopularniejszych MMORPG-ów na świecie. Ale prawdziwą wisienką na torcie, była listopadowa aktualizacja “Lands Awakened”, która ulepszyła grafikę, dodała nową linię broni oraz wprowadziła mnóstwo udoskonaleń do zabawy. 

2. Lost Ark Online

Ale przecież Lost Ark Online jeszcze u nas nie wystartował. To prawda (premiera jest zaplanowana na 11 luty 2022), ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypróbować rosyjską wersję gry już teraz. Przekonacie się, jak fantastyczny jest to MMORPG, a przy okazji zdobędziecie trochę skilla przed europejsko-amerykańskim debiutem. Takie doświadczenie bardzo wam się przyda…

TUTAJ znajdziecie poradnik, jak w prosty sposób zagrać w Lost Ark RU (po angielsku). 

1. Final Fantasy XIV

Zwycięzca mógł być tylko jeden. Final Fantasy XIV to nie tylko najgorętszy obecnie MMORPG, ale także nowy “Król” naszego ukochanego gatunku. Świadczy o tym kilka faktów: 

Ponad 1,6 miliona abonentów (czyli graczy opłacających miesięczny abonament)
“Endwalker” został najlepiej ocenianą grą tego roku (na Metacritic)
Serwery są zapchane do ostatniego miejsca
Square Enix byłl zmuszone zawiesić sprzedaży gry i darmowych trialów, aby rozładować napięcie
Wygrane Final Fantasy XIV podczas Golden Joystick Awards 2021 oraz The Game Awards 2021
“Najlepiej rozwijana gra” i “Gra z najlepszą społecznością”


12 Komentarzy


Ostatnie gry

Najnowsze filmy z naszego YouTube