Do World of Warcraft już niedługo wróci rekrutowanie przyjaciół

Pqx3lvnjfuxl1568059497921

System Recruit-A-Friend, znany, jako RAF, nie jest niczym nowym w grach MMORPG. To idealny sposób, aby dany tytuł poszerzył swoją pulę graczy, a społeczność mogła czerpać z tego tytułu benefity. W skrócie działało to tak – zapraszamy dzięki linkowi referencyjnemu znajomka do danej produkcji, dzięki czemu otrzymywaliśmy łakocie. On również mógł liczyć na prezenty, jeśli pozostał przy danej grze dłużej.

World of Warcraft miało taki system, który swojego czasu budził sporo kontrowersji. Można było za jego pośrednictwem w szybki sposób wyexpić swoją postać. Dochodziło nawet do sytuacji w której obce osoby mogły kupić nam podstawkę WoW-a z abonamentem tylko po to, byśmy przez miesiąc z nimi grali. Nie liczyły się tutaj nawet nagrody, ale większa ilość punktów doświadczenia, jaką się dostawało za wspólną grę.

Te złote czasy minęły jednak bezpowrotnie, gdy Blizzard postanowił ukrócić proceder i spłaszczyć działanie Recruit-A-Friend. W pewnym momencie deweloper nawet usunął ten system World of Warcraft, zapowiadając jego przebudowę. Długo nie musieliśmy czekać, bowiem o to i jest, zupełnie nowy RAF, który oficjalnie zadebiutuje podczas aktualizacji 8.2.5.

Podstawowe zasady będą takie same – czym więcej osób zrekrutujemy do World of Warcraft, tym więcej (lub szybciej) nagród dostaniemy. Do naszego konta możemy przypisać maksymalnie 10 przyjaciół, którzy za każdym razem, gdy doładują czas gry, wpłyną na rozwój Waszego konta oraz przybliżą do otrzymania nagród.

Co otrzymamy w ramach Recruit-A-Friend? Będziemy mogli teleportować się do swojego towarzysza (funkcja ta ma 30-minutowy czas odnowienia) oraz dostaniemy 50% bonus do otrzymywanych punktów doświadczenia, kiedy expimy wspólnie. Poza tym, RAF premiuje posiadanie większej ilości rekrutowanych znajomych. W RAF mogą brać udział nowi gracze World of Warcraft oraz weterani, którzy nie wykupili subskrypcji w ciągu ostatnich, dwóch lat.

Poniżej znajdziecie rozpiskę nagród:

Jak sami widzicie, mając jednego przyjaciela, opłacającego abonament przez rok, w ciągu 12 miesięcy otrzymacie wszystkie nagrody. Nie oznacza to jednak, że później niczego nie dostaniecie. Po roku, kiedy przypiszecie wszystkie prezenty z Recruit-A-Friend co trzy miesiące (zakładając, że przyjaciel będzie opłacał subskrypcję) dostaniecie abonament na miesiąc.

Nie wiadomo, czy nagrody ze starego systemu Recruit-A-Friend będą jeszcze do zdobycia. Co ciekawe, odnowiony RAF pojawi się wraz z systemem Party Sync, co jedynie zachęcić ma do wspólnej zabawy.

A jak oceniany jest nowy RAF? Budzi mieszane emocje. Sporo osób zwraca uwagę, że system w żaden sposób nie nagradza weteranów gry i skoncentrowany jest w pełni na rekrutowaniu nowych osób. Te również podobno nic na tym nie zyskują, poza większym expem oraz korzystaniem z Party Sync. Niemniej największe marudzenie wywołały nagrody. Gracze wskazują bowiem, że idealnie pasowałyby do Archeologii, czy dodatkowej profesji w World of Warcraft.

Społeczność spodziewa się również, że nowy Recruit-A-Friend nie przyciągnie do Azeroth nowych graczy, a zamiast tego zwiększy ilość multikont. Z drugiej strony to dla Blizzarda raczej żadna różnica – abonament opłacony? Opłacony, więc w czym problem…

Mnie się ten samolot np. strasznie podoba!

Zobacz także

8 komentarzy