Elder Scrolls Online i system walki

Dodany przez guru ponad rok temu
15 4392
Elder Scrolls Online i system walki

Twórcy Elder Scrolls Online wystosowali – do społeczności gry – specjalny list, który dotyczy systemu walki.

Jest to delikatny temat, bo część graczy uważa “combat system” za najsłabszy element ESO. Jednak zdaniem Zenimax Online Studios, obecny system walki jest dużo lepszy niż był na początku istnienia gry.

Ponadto producenci ESO planują kolejne usprawnienia walki (w Aktualizacji 37), ponadto obiecują lepszą komunikację z fanami, dzięki której “zrozumiemy” ich wizję rozwoju gry.

Czytając wasze pytania doszliśmy do wniosku, że powinniśmy lepiej komunikować wam naszą wizję i główne zasady, jeśli chodzi o ten system. Często pytaliście „dlaczego” coś działa tak a nie inaczej, więc przez ostatnich kilka miesięcy postanowiliśmy zrobić krok wstecz i zaprezentować wam długofalową wizję systemu walki w ESO. Powinniśmy byli zrobić to zresztą już dawno temu.

A więc, jak wygląda nasza wizja systemu walki w ESO?

Generalnie chcemy, aby walka dawała dużą frajdę i była satysfakcjonująca dla wszystkich graczy. W naszą grę gra bardzo wielu różnych graczy o różnych zainteresowaniach i motywacjach, a więc „frajda i satysfakcja” mogą znaczyć dla każdego coś nieco innego. Naszym celem jest znalezienie złotego środka i tak jak nasza społeczność ewoluowała z czasem, tak samo musimy rozwijać system walki, aby był maksymalnie wyważony. Warto też zwrócić uwagę, że zawsze przewidujemy zmiany – nie trzymamy się sztywno zasad czy definicji, które opracowaliśmy. System walki jest właściwie projektowany i wdrażany na bieżąco, szczególnie gdy pojawiają się nowe elementy walki w ESO.

Grajcie tak, jak chcecie

Chcemy zapewnić wam dowolność i elastyczność, dzięki której przeniesiecie swoje wyobrażenie o postaci do rzeczywistości w grze. Cenimy sobie różnorodność stylów gry, zdolności, uzbrojenia i pancerzy. Niektóre kombinacje powyższych są bardziej efektywne od innych, ale każda postać powinna być zdolna do chronienia swojej grupy, leczenia sojuszników i likwidacji wrogów.

 • Możliwość noszenia każdej kombinacji pancerza lekkiego, średniego i ciężkiego
 • Używanie zdolności w każdej linii, którą odkryliście
 • „Budowanie talii” poprzez wybór zdolności, przedmiotów, Champion Points (punktów czempiona) itd.

Aktywna walka

Uważamy, że walka jest bardziej angażująca, gdy się poruszacie i wciąż podejmujecie jakieś czynności. Walki powinny być emocjonujące, a zagrożenia i okazje winny pojawiać się szybko. Gracz powinien czuć się potężny i w każdej chwili mieć możliwości reakcji na zagrożenia. Nie powinien czekać pomiędzy akcjami. Aby to osiągnąć, sterowanie musi być responsywne i spójne, abyście czuli powiązanie ze swoją postacią i mieli realny wpływ na wynik każdego starcia.

 • Bloki, uniki z przetoczeniem i uderzenia/przerwania nie są ograniczone przez globalną regenerację
 • Brak regeneracji zdolności i krótka regeneracja globalna
 • Większość zdolności jest natychmiastowa, z wyjątkiem czasu rzucania zaklęć
 • Zmiana broni
 • Mistrzostwo

Czy graliście przez 10 minut czy 1000 godzin, zawsze powinna być możliwość rozwoju umiejętności. Nauka powinna przynosić frajdę i satysfakcję. Nasz system walki jest tak zaprojektowany, aby rzucić wam wyzwanie na dwóch głównych ścieżkach: konfiguracji postaci i zręcznej realizacji zagrywek. Poza walką, wasza postać powinna sprawdzać wasze umiejętności podejmowania dużej liczby wyborów, aby stworzyć konfigurację sprawdzającą się w walce. Test zręczności zachodzi w trakcie samego starcia i pozwala wam zrozumieć, w jaki sposób wybrana konfiguracja może zwyciężyć w dynamicznej, aktywnej walce.

 • Na konfigurację składa się połączenie zdolności, przedmiotów i Champion Points (punktów czempiona)
 • Zarządzanie zasobami w czasie rzeczywistym: Health (zdrowie), Magicka (magia), Stamina (kondycja), Ultimate (superzdolności)
 • Optymalizacja rotacji i aktywacji zdolności w czasie
 • Serie lekkich ataków
 • Konfiguracje i synergie grupowe
 • Inspiracje Elder Scrolls

Seria The Elder Scrolls skradła serca i umysły milionów graczy w ciągu wielu dekad. Podchodzimy do tradycji serii z należnym szacunkiem. Wieloosobowy świat online wiąże się z wyjątkowymi wyzwaniami, ograniczeniami i możliwościami, ale fani serii powinni czuć się znajomo, gdy korzystają z naszych systemów postaci i walki. Świat gry i mechaniki z poprzednich gier są dla nas inspiracją, a jeśli to możliwe, stanowią też fundament walki w ESO.

W trakcie produkcji ESO opieraliśmy się na tych wartościach oraz na uwagach społeczności i statystykach gry. Pomijając szereg błędów w systemie walki, uważamy że takie podejście było słuszne i system walki jest teraz obiektywnie lepszy, a gracze w ESO mogą korzystać z większej liczby stylów gry. Wiele pracy, którą wykonaliśmy przez ostatnich kilka lat, na przykład aktualizacja systemu Champion Points (punktów czempionów) i hybrydyzacja, zwiększyło liczbę opcji, różnorodność rozgrywki i wyważenie konfiguracji, co jest zgodne z naszymi założeniami. Wiemy, że nie zawsze było łatwo i bardzo dziękujemy wszystkim za uwagi i spędzanie czasu w Tamriel przez te wszystkie lata.

Czekajcie na przyszły miesiąc i przegląd tego, czego możecie spodziewać się w 37. aktualizacji, jeśli chodzi o walkę. Jeszcze raz dziękujemy za waszą ciągłą pasję i grę w ESO. Do zobaczenia w Tamriel!


15 Komentarzy


Ostatnie gry

Najnowsze filmy z naszego YouTube