guru odpowiada na wasze pytania (część 2)

Question marks 1940x900 35723

(pisownia oryginalna)

Krwawy^^ | The Ultra Baby Rage - Czy serio lubisz tibię lub czujesz do niej sentyment? 

Serio, serio. Spośród setek tytułów MMORPG, które miałem okazję przetestować w swoim życiu, to właśnie z Tibią wiążą się najlepsze wspomnienia. Śmiem nawet twierdzić, że dzięki Tibii pokochałem ten gatunek gier. 

Boję się, że już nigdy nie będzie mi dane zaznać takich emocji i takiego dreszczyku emocji jak w Tibii. Pierwszy Annihilator Quest, pierwszy trap, pierwszy wypad na PoH-a, codzienne wycieczki z Venore do Thais i ten strach, czy za mostkiem nie czeka akurat zlurowany Giant Spider. Ehhh, coś pięknego. 

Nikorasu - zawsze mnie ciekawiło Czy Te hejty odnośnie różnych gier i ogólna stronniczość w twoich newsach jest zawsze tym co myślisz, czy po prostu sobie trollujesz i sobie tworzysz taką fałszywą osobowość(jak w papierowych rpgach)?

Jestem newsmanem, jestem redaktorem, ale jestem również aktywnym graczem. Jeśli coś mi się nie podoba, po prostu o tym mówię. Nie owijam w bawełnę i nie bawię się w dyplomatę.

Mam(y) zakliknać rzeczywistość? Udawać, że nic się nie stało? Wiecie, ile afer w MMORPG przegapilibyśmy w taki sposób? Myślicie, że jakiś inny "profesjonalny" serwis napisał o występkach Kakao Games, GameForge, albo AeriiGames? Wyliczył bugi? Wspomniał o exploitach? Masowych delete'ach? Nie. 

Bidzix - Może opowiecie o zabawnych sytuacjach jakie miały miejsce podczas wykonywania waszej pracy?

Pamiętacie Mythosa? W 2011 roku napisałem felieton "5 rzeczy, które Frogster spieprzył przy reaktywacji Mythosa". Odwiedził nas wtedy Community Manager gry... zrobił multikonta na forum i zaczął bronić swojego produktu we wszelaki sposób. Nasi moderatorzy szybko odkryli spisek i zbanowali kolegę i jego fikcyjne konta. Potem się już nie pojawił:)

WhoWho -  Czy masz jakieś ulubione gry poza MMO?

Counter Strike. Mam kolegów (z reala i nie tylko), których znam od 5-10 lat i z którymi nadal zdarza nam się wspólnie grać w CSGO (ranga Global Elite, gdyby to kogoś interesowało). 

W single-playery nie gram. Nie dlatego, że nie lubię, ale dlatego, że brakuje mi tego czegoś, co mają gry MMORPG. Po kilku godzinach zaczynam tęsknić za interakcją z ludźmi, za żyjącymi miastami, graczami w Party, za wszystkim tym, z czego znany jest nasz gatunek. 

WhoWho - Ile ta strona pochłania czasu z twojego codziennego życia?

Dużo, za dużo. Coś pomiędzy 6 a 9 godzin dziennie (w weekendy trochę krócej). Zdarzają się jednak wyjątkowe sytuacje, które wydłużają czas "pracy" o kolejne godziny. To np. ostatni BlizzCon. Dostaliście wtedy 14 newsów ze świata, a potem kolejne 7 z samych targów. Zaczynając o 9:00 rano, dopiero o 23:30 mogłem w spokoju odejść od komputera.  

victhe - ile średnio czasu dziennie spędzasz na tworzeniu newsów? 

Odpowiedziałem w poprzedniej części AMA. Napisanie newsa to 10-60 minut, znalezienie gameplaya i zdjęcia, to kolejne 5-15 minut. Czasami trzeba też coś sprawdzić, potwierdzić czy przetłumaczyć. 

Ludzie myślą, że newsman to taki człowiek, który wpada na anglojęzyczną stronę, kopiuje tekst, potem tłumaczy przez Google Translate i wkleja dalej. Chciałbym, żeby tak było. Zaoszczędziłbym sobie 3/4 czasu. 

rogal55 - Kiedy weźmiesz sobie do serca rady użytkowników i przestaniesz wtrącać swoje subiektywne zdanie w artykuły, które piszesz?

Nie ładuj wszystkich do jednego worka. To, że części osób nie podoba się subiektywizm w newsach, nie znaczy, że jest tak ze wszystkimi. Ponadto, w każdym newsie, nawet tym, w którym jak mówisz "wtrącam swoje zdanie", zawsze znajdzie się kilka linijek rzetelnego tekstu, w którym podana jest obiektywana informacja, link, plus ewentualne instrukcje.  

jiji007 - Od samego początku założenia portalu jesteś newsmanem czy może wcześniej pełniłeś inną role w zespole?

Od pierwszego dnia na MMORPG.org.pl jestem newsmanem. 

Krapiu - ile zapłacili Ci za reklamowanie tej gierki league of angels czy jak jej tam, dlaczego tyle newsów o tym gównie napisałeś?

League of Angels i League of Angels 2 dostali w sumie 12 newsów na przestrzeni ostatnich 5 miesięcy. To... 0,6% wszystkich postów, jakie pojawiły się w tym okresie na MMORPG.org.pl. 

Mauserek - Skąd ty bierzesz te materiały na newsy? Z newsletterów, wchodzisz na strony i się patrzysz czy czegoś nie dodali czy przeglądasz inne strony o tematyce MMO?

Strony o MMORPG, strony samych gier, fora, Facebooki, Twittery, Reddity, notki prasowe. W "ulubionych" mam też kilka chińskich i kilka koreańskich stron. Języków jeszcze nie znam, ale rozróżniam już "krzaczkowate" tytuły danych gier. W takich sytuacjach nie muszę czekać, aż info pojawi się na Zachodzie, tylko od razu bazuję na oryginalnych gameplayach czy screenach. 

天谕

lukaszek321 - czym sie kierujesz przy wyborze gry? Czy kierujesz się fabułą, grafiką, klasami, czymś innym lub wszystkimi podanymi? W jakie gry mmo grasz na bieżąco?

W pierwszej kolejności patrzę... na wydawcę. Już wtedy wiem, czy jest sens się dłużej angażować, czy tylko wejść, pograć chwilę, przetestować i wyjść. Mam "czarną listę" firm, u których istnieje ryzyko szybkiego zamknięcia. W dalszej kolejności patrzę na system rozwoju postaci oraz to, czy dana gra jest questownikiem czy grindownikiem. Grafika nie ma dla mnie żadnego znaczenia, o czym wiele razy podkreślałem w swoich newsach. 

RainerLEU - Dlaczego kiedy tylko można miniaturki news'ów zawierają zdjęcia kobiecych postaci z gier z podtekstem erotycznym?

Bo gołe baby lepiej się sprzedają. Jeszcze tego nie wiesz? 

maqes - Bierzesz czasami wolne? Ile razy się wydarzyło że jednego dnia nie było żadnego newsa?

Wolne miałem - aż wstyd się przyznać - pod koniec sierpnia 2015 roku. Wróciłem dzień przed... transformacją Guild Wars 2 na Free2Play. Widocznie przeznaczenie mnie wezwało. 

Ostatni dzień bez newsów? Bodajże 2014 rok. 

Ale czy nie dlatego kochacie MMORPG.org.pl? Przecież tutaj mamy newsy nawet w Boże Narodzenie, Wielkanoc, Wszystkich Świętych czy weekendy. Inne serwisy wtedy zamierają, a my "produkujemy" nadal. Macie 99,9% gwarancję, że wchodząc o tej 10:00 czy 11:00 rano, na stronie będzie już kilka newsów. 

Immortalos - jak wytrzymujesz z tak toksyczną społecznością, przy okazji nie banując na lewo i prawo? Czy twoje nietypowe jak na newsmana zachowanie nie jest czasami w pełni zamierzone (hejt "XYZ" + szitstorm w komentach = więcej wyświetleń) i czy masz jakieś inne życie/zajęcie poza prowadzeniem tego portalu? ; D

Po pierwsze, tutaj wcale nie mamy toksycznej społeczności. Owszem, znajdzie się "kilkoro" trolli i hejterów, ale oni są wszędzie - nie tylko na MMORPG.org.pl. Banuję tylko te osoby, które spamują reflinkami lub reklamami. Nikogo więcej. Nie wyobrażam sobie, żebym miał kogoś karać za to, że jakimś "mniej pięknym" słowem wyraził swoje wrażenia na temat danej gry. Litości, jesteśmy tylko ludźmi, którzy codziennie przeklinają. 

Ponadto, czasami jedno "mocne" słowo powie nam więcej niż komentarz na 1000 słów. 

ayumek7 - Jesteś gejem? 

Nie, nie jestem gejem. 

sebaxo1995 - Dlaczego taki a nie inny avatar? 

Bodajże 10 lat temu szukałem avataru na swoje konto STEAM. Nie pamiętam, co wpisałem w wyszukiwarce, ale na drugiej stronie ukazał mi się Chuck Norris w ciele Jezusa. Zdjęcie podobało mi się do tego stopnia, że zostało ze mną do teraz. 

moslo - Czy od zawsze jesteś na MMORPg.org.pl?

Strona wystartowała w listopadzie 2006 roku, ja dołączyłem dokładnie dwa lata później. 

(screen z forum)

Zefireq - czy pomimo sporej ilości krytyki w Twoją stronę wciąż lubisz pracę newsmana?

Jak to mówią: "psy szczekają, a karawana jedzie dalej". Nie patrzę na innych. Nie patrzę na hejt. Dzień w dzień, konsekwentnie wykonuję swoją robotę. Bo co jak co, ale na ilość i regularność newsów na MMORPG.org.pl nigdy nie mogliście narzekać. Pod tym względem wyprzedzamy wszystkich, nawet zagraniczne portale.

Goomowiec - skąd tyle idiotycznego IMO hejtu na diabol 3 i podkreślanie przewagi PoE?

Bo Path of Exile to coraz lepsza gra, a Diablo 3 coraz gorsza. 

Mówi to osoba, która wydała 200+ złotych na podstawkę i Reaper of Souls i która kompletnie zawiodła się na produkcie Blizzarda. Na szczęście, pocieszenie znalazłem w produkcie nowozelandczyków z GGG. Podziwiam ich, że bez wielkiego budżetu i bez wcześniejszego doświadczenia potrafili stworzyć fenomenalny produkt, który pokochały setki tysięcy osób. 93% pozytywnych recenzji na STEAM to przecież nie przypadek. 

woshi7 - jak podchodzisz do swojej pracy jako newsman, przekopywanie się przez hektolitry danych by znaleźć coś co nadaje się na główną - po takim czasie Cie to nie nudzi? 

Nie mogę narzekać na brak newsów. Zawsze uda się znaleźć coś fajnego... trzeba tylko wiedzieć - gdzie szukać i jak szukać. Wiele sewisów, wielu newsmanów bazuje tylko na kilku stronach. Ja poszedłem głębiej, dlatego też macie ten przywilej przeczytać i informacjach, o których nikt nie napisał, albo które wydały się dla innych osób mało atrakcyjne. Z doświadczenia wiem, że takie "rodzynki" dostarczają największego zainteresowania.. i wyświetleń. Wystarczy wspomnieć o drzwiach w Tibii, tarczy sprzedanej za 20 tys. złotych, zbanowanym STREAM-erze w WoW itd.  To ciekawe rzeczy, które większość pomija. Ale nie ja, nie my. 

icemen123 -  Jak myślisz czy w przyszłości gry mmorpg mają szansę powrotu do lat świetności czy może nastąpi coraz większy kryzys? Jaką chwilę zapamiętasz na zawsze ze swojej pracy? 

Problemem obecnej generacji gier nie są gry, ale gracze. Póki nie zmieni się target osób, to będziemy dostawać coraz łatwiejsze i coraz bardziej casualowe produkcje, które nijak przypominają początki MMORPG. 

Co zapamiętam z pracy? Pierwszy news z 100+ komentarzami, pierwszy news z 100 tysiącami wyświetleń, pierwszy raz, kiedy Gry Onet, Gry Online, a nawet anglojęzyczny serwis posłużyli się moim tekstem lub zdjęciem. 

maniek110 - Czemu leci na Ciebie taki hejt? 

Uporządkujmy. Hejt zaczął lecieć w momencie premiery Guild Wars 2. Dla wielu użytkowników było nie do pomyślenia, że można zhejtować tak wspaniały i tak next-genowy MMORPG. Ja to robiłem, bo poza świecącym opakowaniem widziałem również poważne wady tej produkcji. 
Ludzie nie chcieli jednak podzielić mojego zdania, bo to byłoby przyznaniem się do trefnego zakupu. 

dextroyer94 - Kiedy w końcu przestaniesz hejtować Blizzarda a zaczniesz patrzyć na wszystkie produkcje jak równie dobre/słabe?

Zgaduję, że jesteś nowy na stronie. Blizzardowi dostało się za ostatniego BlizzCona i to, co zrobił z Diablo 3. Poza tym, nie mam do nich najmniejszych pretensji. Baa, uważam, że to świetna firma, która robi fenomenalną robotę z Overwatch, Hearthstone, HotS, ale przede wszystkim World of Warcraft

A ich Support to pierwsza liga. 

piotrex97 - Czy poza pisaniem newsów dla mmorpg.org.pl pracujesz gdzieś jeszcze, jeśli tak to w jakim zawodzie?

Obecnie 100% MMORPG.org.pl. 

Backtrack - Czy napiszesz wszystko, żeby stworzyć gównoburzę i nakręcić reklamy?

Uwierzysz czy nie, ale wiele razy - dosłownie w ostatniej chwili - rezygnowałem z jakiegoś newsa, bo wydawał się zbyt kontrowersyjny. Nawet jak na realia MMORPG.org.pl. Nie mam więc jakiegoś super ciśnienia, aby tworzyć, jak Ty to mówisz "gównoburzę". Czasami jednak nie da się uciec o trudnych tematów, które dzielą użytkowników na dwie strony.  

Fripsiowaty - co myśleliście podczas dołączania do tej strony?

Nic szczególnego. Chmarus ruszał wtedy z newsami, ja znałem się na MMORPG, więc zaoferowałem pomoc. Niczego wielkiego nie oczekiwałem. A już tym bardziej tego, że 8 lat później nadal będę częścią MMORPG.org.pl:)

TakTakINie - Guru- Ile wam płacą za promowanie wild terry bo trochę dużo newsów o tej grze się pojawia? 

Nawet gdyby płacili, pisalibyśmy taką samą ilość. 

Wild Terra Online? 8 newsów od czerwca 2016 roku. To tyle. 

  • Kolejny raz możemy zagrać w Wild Terra Online za darmo
  • Hardkorowa i sandboxowa gra MMORPG. Wild Terra Online znowu otwarta dla wszystkich...
  • Wild Terra Online będzie trzepać kasę od 1 grudnia
  • Przetestujcie sobie Wild Terra Online za darmo!
  • Pełna wersja Wild Terra Online? Kiedy wyjdzie?
  • Mam dobrą i bardzo dobrą wiadomość odnośnie Wild Terra Online
  • Pojawiła się duża aktualizacja craftingu i gatheringu w Wild Terra
  • W Wild Terra zagramy na Steamie

Za kilka dni trzecia i ostatnia część mojego AMA. Do widzenia! 

Zobacz także

18 komentarzy