Które MMORPG królowało na Twitch.tv w 2021 roku?

Dodany przez PefriX ponad 2 lata temu
4 3672
Które MMORPG królowało na Twitch.tv w 2021 roku?

Twitch.tv jest wyznacznikiem popularności danej gry sieciowej?

Jedni powiedzą, że tak, inni zaś nie zgodzą się z tym. Dobrym przykładem jest Final Fantasy XIV, które nie cieszy się wybitną oglądalnością, a takie World of Warcraft wciąż przyćmiewa tego MMORPG-a na wspomnianej platformie. Nikt nie ma chyba jednak wątpliwości, że FFXIV to rozchwytywana (zwłaszcza teraz!) produkcja.

Pokusiłbym się o stwierdzenie, że są gry do grania i do oglądania, a dokładniej takie, na które po prostu przyjemnie się patrzy. Dochodzi tutaj oczywiście również rola samych streamerów, ubarwiających transmisje swoją osobowością i/lub wdziękami – czynników jest wiele. Nie ma zatem jednoznacznej odpowiedzi na pytanie rozpoczynające ten tekst.  Twitch.tv jest pewnym wskaźnikiem popularności oraz żywotności gry, ale zdecydowanie nie jedynym czy ostatecznym.

Kto zatem królował na platformie w 2021 roku według StreamElements?

Niezmiennie GTA Online, jeśli chodzi o gry. Tytuł ten regularnie znajduje się w TOP-ce i podbija rankingi oglądalności. Na drugim miejscu mamy League of Legends, na trzecim Fortnite, a dalej jest Valorant, Minecraft oraz Call of Duty: Warzone i CS:GO. TOP 10 zamyka Apex Legends wraz z Dota 2. Warto również wyróżnić Rust oraz Escape from Tarkov, które również dzielnie walczą o naszą uwagę. Najchętniej oglądaną kategorią w ogóle było z kolei Just Chatting.

Gatunek MMORPG z kolei zdominował World of Warcraft, wciąż będący najchętniej oglądanym reprezentantem tego typu gier. Nie będzie również żadną niespodzianką, gdy okaże się, że na Twitchu chętnie spędzaliśmy czas przy New World. Jasne, nie *my* tylko *oni*, bo pewnie *Wy* nie oglądaliście tego "crapa" ;)

Produkcja ta załapała się do TOP 20 najpopularniejszych gier na platformie, jako drugie MMORPG na liście, zajmując przy tym osiemnaste miejsce (tutaj zależy od rankingu, bo w niektórych ma dwudzieste miejsce, a  w innych dwudzieste drugie), a także zyskując tytuł „TOP new IP”. Powoli trenduje również Lost Ark Online (pewnie w 2022 roku podbije Twitcha), a i Final Fantasy XIV wspina się uparcie po szczeblach popularności (zajmując trzydzieste piąte miejsce).

W przypadku New World nie ma żadnego zaskoczenia, w końcu to gra od Amazon, które jest właścicielem Twitcha. Bogata kampania marketingowa, zatrudnienie streamerów, Twitch drops i inne atrakcje niewątpliwie przyciągnęły na platformę widzów. Tak samo, jak i niebotyczne kolejki przez które nie dało się grać w New World, więc część graczy chociaż oglądała ten tytuł.

Rok 2022 może być ciekawy na Twitch.tv, ale o ile pewnie dalej GTA Online/GTA V będzie królowało, tak w niszy MMORPG może dojść do pewnej rotacji. Może, ale nie musi, oczywiście – zobaczymy jak poradzi sobie World of Warcraft, które mimo zamieci wciąż trzyma się dobrze. Kompletny raport znajdziecie tutaj.


4 Komentarzy


Ostatnie gry

Najnowsze filmy z naszego YouTube