New World - Amazon Games mówi o DirectX 12 i wydajności gry
Niedługo miną dwa lata od debiutu New World na rynku, a my wciąż – pomimo zapowiedzi – nie doczekaliśmy się wydania gry na DirectX 12.
Amazon Games nie porzucił jednak tematu. DX12 wciąż jest w planach zespołu, chociaż cała operacja jest nieco bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać.
W najnowszym artykule (TUTAJ) AGS porusza kwestię DirectX 12, technologii DLSS oraz ogólnej wydajności New World, która wciąż pozostawia wiele do życzenia (każdy kto grał w NW, na pewno się z tym zgodzi).
DirectX 12:
Jak wspominaliśmy w 2021, zespół odpowiedzialny za silnik AZoth w New World pracował i nadal pracuje nad przejściem na DX12. Chociaż każda nowa technologia daje możliwości udoskonalenia platformy – zarówno pod względem wierności grafiki, jak i wydajności – możliwość efektywnego wykorzystania nowych technologii bardzo zależy od kosztu opracowania wdrożenia ponoszonego z góry, a także od kosztów utrzymania dla twórców zawartości gry.
W efekcie, biorąc pod uwagę szerszy zakres działań, które możemy podjąć jako zespół odpowiedzialny za silnik w imieniu graczy i programistów New World, takie koszty okazały się bardzo istotne w naszych kalkulacjach. Dlatego w porozumieniu z kierownictwem New World przyjęliśmy bardziej długoterminowe podejście we wdrażaniu nowej platformy renderowania i zamiast tego poświęciliśmy dużo czasu na wspieranie zespołu poprzez zapewnienie im wielu nowych narzędzi i technologii, które naszym zdaniem przyniosą graczom większe bezpośrednie korzyści. Chodzi o efektywniejsze procesy pracy programistów, które ułatwiają tworzenie nowej zawartości, nowe shadery i metody renderowania postaci itp.
Sama aktualizacja DX12, wbrew krążącym w sieci opiniom, nie jest magicznym rozwiązaniem problemów z optymalizacją wydajności.Może raczej wprowadzać nowe wyzwania związane z optymalizacją, ponieważ technologia źródłowa oddaje dużą kontrolę nad sprzętem w ręce silnika grafiki. Wcześniej gra mogła w dużej mierze polegać na interfejsie API sterownika DirectX11 w zakresie przypisywania zasobów na poziomie systemu operacyjnego. W przypadku DirectX12 trzeba opracować własne metody obsługi tych zasobów w ramach silnika gry.
Dlatego podczas naszej pracy nad wdrażaniem obsługi DX12 poświeciliśmy dużo czasu i wysiłku na zadbanie o to, aby ta zmiana była jak najbardziej komfortowa dla twórców gry New World.
DLSS:
Obsługa DLSS zależy od wdrożenia DirectX12, dlatego głębiej zastanowimy się nad DLSS dopiero wtedy, gdy doprowadzimy DX12 co najmniej do stanu beta dla graczy. Gdy wdrożymy DX12, będziemy mieli do wyboru kilka technologicznych możliwości: DLSS, obsługę ray tracingu itp. Obie te technologie są możliwe i jesteśmy nimi zainteresowani.
Wydajność gry:
Gdy rozmawiamy o optymalizacji wydajności w grze New World, chodzi nam tak naprawdę o współodpowiedzialność wszystkich zespołów zajmujących się rozwojem gry New World. W grach MMORPG jest tak wiele ruchomych części – począwszy od technologii silnika, który przenosi dane na ekran, po systemy gry, które dyktują zbiory zasad dotyczące wszystkich interakcji w świecie.
Namawiamy również do ciągłej poprawy wydajności gry – nie tylko z myślą o nowej zawartości i funkcjach, lecz także w celu zadbania o to, aby zawsze gdy ulepszenie istniejącej zawartości gry jest uzasadnione, uwzględniać takie działania w naszym planie rozwoju.
Mogę natomiast powiedzieć, że w odniesieniu do naszych klientów gry, gdy widzimy, że wydajność osiąga pewien limit, gra zazwyczaj jest ograniczana przez procesor. To oznacza, że optymalizacja gry pod kątem rdzeni procesora zazwyczaj zmieni więcej w przypadku większej liczby graczy niż optymalizacje ukierunkowane na poprawę wydajności korzystania z karty graficznej przez grę New World.
Planujemy opublikować pewne znaczące zmiany dotyczące technologii strumieniowej klienta gry, które będą udostępniane wraz z nadchodzącą zawartością. Po premierze sezonu drugiego w naszej następnej aktualizacji zajmiemy się zacinającymi się klatkami. Mamy nadzieję, że gracze będą szczególnie zadowoleni z tych zmian.
Plany, plany, plany - ale konkretów brak.