Oprogramowanie szpiegowskie (spyware) w kliencie Guild Wars 2...

Instal

Fora Guild Wars 2 były w ostatni weekend rozgrzane do czerwoności. Wszystko przez rewelacje pewnego użytkownika, który odkrył, że podczas niedawnej aktualizacji w grze, ArenaNet wdrożyła do instalki GW2… elementy spyware’u jako dodatkową formę antycheata chroniącą nas przed boterami. 

Czym jest spyware? 

Spyware (programy szpiegowskie) to ogólny termin określający programy instalujące się bez wiedzy użytkownika i wykradające informacje z komputera. 

Do grupy programów spyware zaliczają się aplikacje typu adware, konie trojańskie, monitory systemu oraz key logger’y. Do tej grupy zaliczane są również tracking cookies – pliki tekstowe (które same z siebie nie stanowią zagrożenia), które jednak przechowują informacje o ostatnio odwiedzanych stronach www lub wybranych produktach w sklepach internetowych. Informacje w nich zapisywane są wykorzystywane, by odczytywać nasze preferencje w sieci Internet.

Jak się pewnie domyślacie, fani Guild Wars 2 nie są zadowoleni. Zupełnie nie cieszy ich fakt, że ArenaNet mogła monitorować ich ruch po sieci. Chyba nikt z nas nie chciałby być śledzonym, nawet jeśli miałoby to służyć „wyższemu” celowi, którym w tym wypadku jest dodatkowa ochrona przed oszustami. 

"Yeah I don't want spyware on my computer, never playing this again."

"Russia, Facebook, Anet..."

"Glad I uninstalled this during the whole mount lootbox thing."

Podniosły się też głosy, że to niezgodne z prawem, aby firma – bez wiedzy użytkownika – instalowała pliki powiązane ze spyware. Nawet tymczasowo, bo pliki pojawiły się podczas update’u 6 marca, a zniknęły po 27 marca. Niemniej, przez trzy tygodnie mieliśmy u siebie oprogramowanie szpiegujące. 

Ale teraz przynajmniej już wiemy, skąd wzięła się ostatnia fala banów w grze (usunięto lub zawieszono ponad 1500 kont). Spyware na pewno miał w tym swój udział. 

ArenaNet nabrała niestety wody w usta. Na oficjalnym forum gry takie tematy są podobno zamykane, więc zostaje wam Reddit. Główny temat liczy już ponad 1500+ komentarzy. Nastroje – jak łatwo się domyślić – są bardzo bojowe. Gracze zarzucają twórcom GW2 politykę rodem z Korei Północnej.  

Zobacz także

30 komentarzy