Polacy z Tibii oskarżeni o rasizm. Rzucają w Brazylijczyków… bananami

Dodany przez guru około rok temu
44 8668
Polacy z Tibii oskarżeni o rasizm. Rzucają w Brazylijczyków… bananami

Ciąg dalszy historii (Koniec ery Polaków w Tibii? Brazylijczycy rozpoczęli najazd na serwer "Bobka" i "Goracej”).

Sporo się wydarzyło od ostatniego newsa. Najazd Brazylijczyków na serwer naszej, czołowej, tibijskiej parki trwa już w najlepsze. Dzień w dzień na serwer “Bona” przybywa od kilkunastu do kilkudziesięciu graczy z Ameryki Południowej.

Łatwo ich rozpoznać, bo albo mają latynoskie nicki (np. “Brasileiro Amigo”), albo używają nazw związanych z obecną sytuacją (“np. Brazil kill Poles”).

Można ich również rozpoznać po stroju, bo Brazylijczycy ubierają się w jaskrawy zielony kolor i gromadzą się w depach największych tibijskich miast.

Co na to Polacy? No cóż, gdyby “Bona” była serwerem PvP, to można byłoby to załatwić w bardzo prosty sposób – po prostu zabijając brazylijskie postacie. Niestety, “Bona” to serwer Non-PvP, więc naszym rodakom pozostaje utrudniane rozgrywki w inny sposób.

A wojenki jak to wojenki. Rządzą się swoimi… nie zawsze eleganckimi prawami. Otóż wśród Polaków popularna jest teraz moda, aby wykupywać banany z rynku Tibii i rzucać nimi w Brazylijczyków.

Tutaj macie jedną z takich sytuacji (Polak, “Azizami”, 986 lvl, członek gildii “Bobka” i “Goracej” versus altowe konto brazylijskiego TOP3 Tibii):

Takie zachowanie (w stosunku do osób czarnoskórych czy pochodzenia latynowskiego) – znane chociażby z boisk piłkarskich – jest uznawane za rasistowskie i Tibijczycy-Brazylijczycy już żądają ukarania Polaków, którzy dopuszczają się takich incydentów.

Odpowiednie raporty – poparte screenshotami oraz filmikami – zostały już wysłane do CipSoftu. Niemiecka firma jest w trakcie “analizy sytuacji” i niedługo powinna podjąć decyzję.

Widziałem ponad 1000 bananów w obszarach Thais, Yalahar, Vengoth i Soul War. Wysłaliśmy już zgłoszenie do obsługi klienta Tibii, a oni odpowiedzieli, że analizują sytuację

Mamy nadzieję, że nie pozwolą rasizmowi pozostać bezkarnym.

To znaczy, nie chcę, żeby ingerowali w tę „wojnę”. To super zabawa, chcę więcej i więcej konfliktów. To normalne, że ludzie próbują obrażać i obrażać drugą stronę, ale takie rzeczy, przynajmniej w Brazylii, są przestępstwem i karane więzieniem. Rasizm nie powinien być akceptowany.

Trudno jednak powiedzieć, jaki będzie werdykt? Rzucanie in-game’owymi przedmiotami w innego gracza nie powinno być karane, o ile nie towarzyszą temu jakieś rasistowskie okrzyki (a nic takiego chyba nie miało miejsca – Polacy ograniczają się do samej czynności).

Z drugiej strony doskonale wiemy, jak różne firmy są uczulone na kwestie rasistowskie czy seksistowskie, więc decyzja CipSoftu nadal jest niewiadomą.

***

UPDATE: jeśli jednak mamy być obiektywni, to zachowanie Brazylijczyków także pozostawia wiele do życzenia i powinno być karane. Nicki postaci “Brazil kills Poles” czy jeden wielki hejt skierowany w nasz naród (przykład tego mieliśmy wczoraj na czacie “Bobka” na Twitchu) to także oznaka ksenofobii.

 cdn…


44 Komentarzy


Ostatnie gry

Najnowsze filmy z naszego YouTube