Rekordowa bitwa w EVE Online. Sześć tysięcy graczy i statki warte milion dolarów w akcji!

Goon titans3

Gracze EVE Online wiedzą, że najlepsza zabawa to taka, gdzie stawką są niezwykle drogie statki, na które niekiedy trzeba pracować miesiącami, a może i nawet latami. Efekty tej „zabawy” mogliśmy podziwiać wczorajszym późnym wieczorem, kiedy to doszło do kolejnej spektakularnej bitwy.

O co poszło?

W zasadzie, jak to bywa w świecie EVE, o nic specjalnego. Od pewnego czasu Goonswarm Federation (Imperium) stara się odbudowywać swoją pozycję i pokazywać za każdym razem swoją potęgę i moc. Nie inaczej było tym razem, gdzie ten potężny sojusz postanowił zaatakować Keepstar (kosmiczną cytadelę) wrogiej frakcji The North (Northen Coalition).

Jednak do akcji postanowiły dołączyć poszczególne sojusze takie jak TEST Alliance Please Ignore, Pandemic Legion/Horde, Snuffed Out, The Initiative., DARKNESS czy Circle-Of-Two i cała masa pomniejszych sojuszy. Oczywiście część z przybyłych sojuszy dołączyła do frakcji imperium, natomiast pozostali opowiedzieli się po stronie obrońców (North).

Efektem tego nagłego pospolitego ruszenia była... jedna z największych bitew w historii EVE Online — zapowiada się dobrze, prawda? Przejdźmy jednak do szczegółów — jeszcze na 15 minut przed rozpoczęciem całej akcji w docelowym systemie X47L-Q znajdowało się prawie pięć tysięcy graczy, natomiast w samej walce miało wziąć udział od sześciu tysięcy do nawet dziewięciu tysięcy pilotów. Co oznacza, że gdyby nie problemy, o których zaraz wspomnę, moglibyśmy być świadkami faktycznie największej bitwy w historii gry.

Kto, czym i ile?

Idźmy dalej, w samej akcji brało udział, uwaga — przygotujcie się — między 700, a nawet 800 statków klasy Tytan, czyli biorąc od uwage wartość pojedynczego tytana, a także aktualny kurs dolara wychodzi, że w tej bitwie brał udział sprzęt o wartości... 660-790 tysięcy dolarów. Dodatkowo wspomnę, że poza Tytanami na miejscu były setki statków klasy lotniskowiec (carrier), superlotniskowce/statki matki (supercarrier), a także tysiące jednostek mniejszego typu. Więc bez problemu możemy dojść do wniosku, że w bitwie wziął udział sprzęt warty niespełna milion dolarów... wow.

Problemy, szpiedzy i DDoSy

Wielkość tej bitwy zaskoczyła większość z graczy, dlatego też nic dziwnego, że co niektóre sojusze postanowiły zagrać „nieczysto". Konkretnie część z sojuszu postanowiła przeprowadzić atak DDoS na serwer głosowy Imperium, a także serwery samej gry. Efektem tego były masowe rozłączenia, co chwilowo wstrzymało walkę. Na szczęście tym razem CCP (deweloper gry) stanął na wysokości zadania i szybko przywrócili wszelkie funkcje. Nawet system TIDI działał bez większych problemów, co też było sporym zaskoczeniem.

Oczywiście to nie wszystko, bo do akcji wkroczyli także szpiedzy, którzy na bieżąco przekazywali informacje swojemu sojuszowi, co dodawało smaku całej bitwie. No i na koniec w tej kwestii ponownie powrócę do problemów, bo, pomimo że CCP całkiem nieźle poradziło sobie, to był jeden mały problem, który bardzo zdenerwował graczy. Mianowicie gra miała problemy z uruchomieniem przez swój 32-bitowy system, co też zmusiło niektórych graczy do... improwizacji :) (tak, to jest paint, a nie EVE)

Misja zakończona powodzeniem

Chyba nie muszę mówić, że tak potężna bitwa musiała zakończyć się upadkiem cytadeli, dlatego też po nieco ponad dwóch godzinach walki, Keepstar rozświetlił czarną przestrzeń kosmosu swoim widowiskowym wybuchem. Tym samym Goonswarm Federation odniosło kolejny imponujący sukces i udowodniło, że wciąż jest potęgą militarną.

Straty, czyli kasa i jeszcze więcej kasy

Ze względu na ograniczoną funkcję zKillboard straty ciężko oszacować. Jednak dzięki Imperium News możemy mniej więcej zsumować wszystko i podliczyć. Otóż tak — w całej akcji strącono między 19-24 statki klasy Tytan, czyli mniej więcej 23-29 tysięcy dolarów. Dodatkowo spadło ok. 3100-3900 statków pozostałych klas, co według szacunków wygenerowało straty na poziomie 11-13 tysięcy dolarów.

Natomiast jeżeli chodzi o najbardziej spektakularne zestrzelenia, to na pierwszym miejscu jest Tytan klasy Molok (obecnie najdroższy i najrzadszy) należący do Goonswarm Federation, którego wartość wyniosła 513 miliardów ISK-ów (waluta EVE), czyli w przeliczeniu na dolary... ponad sześć tysięcy dolarów.

Również spora strata wpadła na konto sojuszu DARKNESS, który stracił Titana Vanquishera, o wartości 381 miliardów ISK, czyli czterech tysięcy dolarów. Natomiast na najniższym stopniu podium znalazł się... Keepstar o wartości 325 miliardów ISK-ów, czyli ok. trzech i pół tysiąca dolarów.

Zobacz także

18 komentarzy