Wielka afera w EVE Online, której ofiarą padły tysiące niewinnych graczy

Totek

Czy jesteśmy świadkami jednej z największych afer w historii EVE Online? Bardzo prawdopodobne, późnym wieczorem Polskiego czasu doszło do zupełnie nieprawdopodobnego zdarzenia, które spowodowało takie natężenie na reddita gry, że przez moment nie mogliśmy się tam dostać.

Ale do rzeczy – wczorajszej nocy, w pewnym momencie gracze jednego z największych sojuszy w grze Circle of Two, nie mogli zadokować na swoją cytadelę – Keepstar. Wtedy jescze nikt nie spodziewał się, że właśnie rozpoczęła się całonocna drama. Nagle główna stacja sojuszu została przekazana zupełnie nie znanej korporacji, jak się okazało była to alternatywna korporacja gracza The Judge, członka CO2 od ponad 5 lat, głównego dyplomaty, a także co najbardziej dziwi – członka CSM („rząd”, który jest wybierany przez graczy w systemie demokratycznym. Jest bezpośrednią instytucją działającą z CCP dla dobra gry)

To nie koniec, kolejnym krokiem The Judge było zabranie całych zasobów finansowych sojuszu, oraz jednej z największych korporacji „Balkan Mafia”. Nie są znane dokładne liczby, jednak możemy się spodziewać, że były to dziesiątki, o ile nie setki bilionów ISK-ów.  Zapanował chaos wśród graczy CO2, nikt nie wiedział co się dzieje. Z pomocą starało się przyjść TEST Alliance Please Ignore – Jeden z sojuszników CO2.  Udostępniali swoje cytadele dla graczy CO2, a także bezpośrednio włączyli się w rozmowy z The Judge.

Na niedomiar złego zapanowała całkowita wojna informacyjna. Do akcji wkroczyły wszystkie serwisy informacyjne EVE, a także informacje o sytuacji w CO2 zostały podane na łamach trwającego właśnie streama „Imperium News” głównego kanału informacyjnego i dyskusyjnego EVE, należącego do Goonswarm Federation.  Nikt wtedy jeszcze nie widział, że właśnie ta transmisja będzie najważniejsza tego  wieczoru.  Jakie było zdziwienie wszystkich, kiedy zupełnie nie spodziewanie Keepstar CO2 został przekazany… Goonswarm Federation.

Pobudziło to tylko, wystarczająco już panikujących graczy CO2 do domysłów, jako by cała ta akcja, była zorganizowana, a w ciągu kilkunastu minut w przestrzeni CO2 pojawią się floty wojenne Goonswarm. Wtedy Reddit rozpalił się do czerwoności, do takiego stopnia, że do gry wchodzili sami Game Masterzy z CCP, aby obserwować to co się dzieje. W tej sytuacji TEST Alliance postanowił nie czekać, tylko natychmiast wysłać swoje konwoje, które miały pomóc zagubionym pilotom CO2.

Zostały otwarte kolejne stacje dla „uchodźców” z CO2. Jednak wciąż na keepstarze znajdowali się gracze, którzy posiadali w swoich magazynach statki i sprzęt wart nawet kilkadziesiąt tysięcy dolarów. Wielu z nich, żartobliwie w tej trudnej sytuacji dodawało posty w rodzaju „Jestem zamknięty w keepstarze, z sprzętem wartym 20k dolarów – Ask Me Antything” .

Wtedy do akcji wkroczył gigX – założyciel Circle of Two, był tak zszokowany tym co się stało, że zupełnie nagle znikł zostawiając wiadomość „Fu*ck this game” w czasie rozmowy z reporterem INN. Wtedy wszyscy stracili nadzieję, że sprawa zostanie wyjaśniona i wszyscy pójdą spać w znacznie lepszej atmosferze. Nastąpiła masowa ewakuacja graczy, a także samych korporacji, które masowo zaczęły wychodzić z sojuszu. Tym bardziej, że jednostki TEST potwierdziły, że do docelowego systemu zmierza potężna flota Goonswarm Federation, wyposażone w statki Machariel, których jedynym celem było zniszczenie wszystkiego co pozostało w przestrzeni.

Po tej informacji ostatni piloci CO2, w swoich często drogich statkach klasy Carrier podejmowali decyzje o bezpiecznym wylogowaniu się w przestrzeni. W tamtym momencie wystartował ostatni akt tego dramatu. The Judge ukradł statek klasy Titan – Avatar, który należał do gigX’a. Wtedy ten zalogował się ponownie i zamieścił bardzo dosadny wpis, na jednym z kanałów gry.

Sytuacja zaczęła się po raz pierwszy klarować. Całą ta „akcja” wynikała z prywatnych porachunków, między tymi dwoma osobami. Niestety, jak to w realiach EVE ofiarą tego konfliktu stał się sojusz i kilka tysięcy graczy, a także nie kiedy ich cały dobytek.

Po tej rozmowie, obaj spotkali się właśnie na wcześniej wspomnianym streamie „Imperium News” gdzie nie brakowało emocji, wzajemnego obwiniania się i prowokowania. W tej ostatniej kwestii lepszy był The Judge. Doprowadził gigX-a do takiej złości, że ten powiedział coś co całkowicie zaszokowało wszystkich.

„Doszło do czegoś takiego, jest to cholernie wk*******ce, Circle of Two zostaje najprawdopodobniej rozwiązane. Fly safe o7.”  (tłumaczenie dostosowane, ze względu na zbyt duża liczbę słów wulgarnych)

Po tej decyzji kolejne korporacje rozpoczęły opuszczanie CO2.  Jednak wciąż wiele z korporacji, czy też wielu graczy stwierdziło, że zostaną do końca wierni swojemu sojuszowi i opuszcza go dopiero po oficjalnym rozwiązaniu go przez gigX-a.

W tym samym czasie ku swojej uciesze The Judge z potężnych dział skradzionego Keepstara niszczył uciekające jednostki graczy CO2. Często strzelając do bezbronnych statków industrialnych pilotów, którzy nie świadomi niczego chcieli zadokować na swojej stacji.

Ostatecznie sytuacja przygasła ze względu na późną godzinę, doszło jeszcze do kilku słownych przepychanek, zwołania ostatniego spotkanie sojuszu, a także pojawiła się oferta złożona przez Goonswarm dla TEST o sprzedaż Keepstara.

Przez działania The Judge, wielu „profesjonalnych” graczy myśli o skończeniu lub dłuższej przerwie od EVE. Sytuacja ta zdecydowania zabolała wielu graczy, którzy od wielu lat działali dla dobra sojuszu.

Sam gigX zakończył spotkanie jak i cały ten dramat słowami:

„gigX: Jeżeli The Judge zrobił coś takiego w grze - bez żadnych skrupułów, to dla mnie nie ma wątpliwości, że zrobi to także w prawdziwym życiu”

Chwile później, na transmisji Imperium News, gigX poinformował, że jego konto zostało permamentnie zbanowane. Niestety nie znamy przyczyny, ale prawdopodobnym jest to, że właśnie dyskusja na temat danych osobowych The Judge zmusiła CCP do interwencji. Po tej informacji, setki osób zebrały się na forach, chcąc wyrazić swoje poparcie dla gigX-a, jednak ten stwierdził, że nawet w przypadku zdjęcia bana najprawdopodobniej nie wróci do gry.

W czasie całej tej sytuacji, kanał The Judge śledziło prawie 2 tysiące osób, podobnie inne kanały informacyjne. Pamiętajcie także, że sytuacja zmienia się diametralnie, a panująca wojna informacyjna mogła wypaczyć niektóre informacje. Mimo wszystko starałem się zapewnić wam najciekawsze elementy całej tej dramy. Niestety, żadna z 8 osób, z którymi chciałem porozmawiać nie znalazło czasu na skomentowanie tej sytuacji.

Zobacz także

29 komentarzy