World of Warcraft to „sklejka” różnych gier na fundamentach EverQuest

Eq

Kto tak twierdzi? Nie uwierzycie, ale słowa wyszły z ust… byłych pracowników Blizzarda, którzy kilka lat temu odeszli ze studia, aby rozpocząć własną przygodę z grami wideo. 

W związku ze swoim nowym tytułem (Rend), zostali zapytani o swoją przeszłość i szansę swojej produkcji na tle innych popularniejszych survivalów. Posłuchajcie poczytajcie... 

Let’s take EverQuest and make it better, that was basically the design doc for World of Warcraft, Blizzard found all the things that really make it tick, sanded off all the rough edges, and borrowed things from other genres to make it something new, and that’s what we’re trying to do here

Przetłumaczyć? „Weźmy EverQuest i ulepszmy go, to był w zasadzie fundament dla World of Warcraft. Blizzard znalazł wszystkie rzeczy, które do siebie pasują, wygładził krawędzie, a potem pożyczył elementy z innych gatunków, aby stworzyć coś nowego. To samo próbujemy zrobić tutaj". 

Tym samym mamy dowód z pierwszej ręki, że World of Warcraft rzeczywiście korzystał z dzieła Sony Online Entertainment. Przecież głosy, że „WoW to tak naprawdę zmieniony EQ” pojawiały się praktycznie od samego początku. To akurat nie była żadna tajemnica. Zazwyczaj jednak wypowiadali je zwykli gracze, a nie osoby związane bezpośrednio z Blizzardem. 

Okazuje się jednak, że nawet wielki Blizzard musiał się na czymś wzorować i kim takim był właśnie EverQuest. „Zamieć” nie poszła jednak na łatwiznę, jak to mają w zwyczaju azjatyccy producenci gier MMORPG. Studio kierowane przez Mike Morhaime zbudowało wokół fundamentów EverQuest własny świat, własną rozgrywkę i własną jakość, dzięki której World of Warcraft stał się największym przebojem w segmencie gier komputerowych. Co innego kopiować, a co innego wzorować się. 

Zresztą Blizzard nie miał wyjścia. W dniu premiery WoW-a (2004 r.) na rynku istniało niewiele gier Massively Multiplayer Online Role Playing Game. Wiadomo było, że ktoś "pożyczy" od kogoś jakieś elementy z gry. 

PS Czyli de facto wszystkie przyszłe kopie WoW-a, to tak naprawdę kopie EverQuest:)

Zobacz także

31 komentarzy