guru odpowiada na wasze pytania (część 3)

Question marks

Trzecia… i ostatnia część mojego AMA. 

(pisownia oryginalna)

Lodomir - Najciekawszy news jaki napisałeś? 

Mam wybrać spośród 15 tysięcy+ napisanych przeze mnie newsów. Nierealne:)

Zdradzę Ci jednak prywatnie, że najbardziej lubię newsy z różnego typu aferami. (Rzekome) Pay2Win w Black Desert, masowy delete w europejskim Dragon Nest, Wargaming wyzywający Polaków "od bólu dupy", nepotyzm w Elderlands (Game Master tworzył przedmioty dla swoich kolegów), przerażająca podwyżka w Item Shopie NosTale itd. 

WickedHeart  - Jakie są wasze osobiste odczucia wobec strony i co uważacie za jej największy plus?

Regularnosć, luz i pewnego rodzaju swojskość. Nie jest to sztywna strona, która trzyma się ogólnie przyjętych zasad. Robiona od graczy dla graczy. 

dafudo - Czy praca na portalu i użeranie się z trollami sprawia Tobie przyjemność? :)

Gdybym nie lubił mojej pracy, to już parę lat temu powiedziałbym Do Widzenia i odszedł stąd na dobre. Co do trolli, mam do tego obojętny stosunek. Takie osoby były, są i będą, nic tego nie zmieni. Nie chcę z nimi walczyć. Nie chcę ich karmić. Niech sobie będą. Ignorowanie to najlepszy sposób.

Landrynk - Robiłeś test na IQ i ile kosztował SMS? 

Nie ma takiej liczby, która oddałaby mój geniusz.

Nie robiłem. 

pakit0 - Pamiętasz swój najbardziej popularny news? jeśli tak to o czym on był?

Tak się składa, że całe TOP10, a może nawet TOP50 najczęściej wyświetlanych newsów na MMORPG.org.pl jest mojego autorstwa.:)

  1. http://mmorpg.org.pl/news/zobacz/Nie-gramy-w-POLSKIE-polskie-wersje-gier-MMORPG-bo (341135 wyświetleń)
  2. http://mmorpg.org.pl/news/zobacz/Siedem-grzechów-głównych-Guild-Wars-2 (153982 wyświetleń)
  3. http://mmorpg.org.pl/news/zobacz/Mega-grind-bez-auto-tracker-a-najlepsze-2D-MMO-via-www-Helmet-Heroes (119951 wyświetleń)
  4. http://mmorpg.org.pl/news/zobacz/My-tu-gadu-gadu-a-Legend-of-Silkroad-został-zamknięty-Zobaczymy-na-jak-długo (112257 wyświetleń)
  5. http://mmorpg.org.pl/news/zobacz/historyczna-chwila-kharsek-wbil-999-level-w-tibii-i-wreszcie-mogl-przejsc-przez-tajemnicze-drzwi (103006 wyświetleń)
  6. http://mmorpg.org.pl/news/zobacz/15-gier-MMO-na-które-czekamy-w-2015-roku (82752 wyświetleń)

Pafeu - czy jest możliwe zaprzestanie "clickbaitingu"w tytułach? (gdy takie widzę, zawsze nie wchodzę)

Mylisz clickbaiting z różnorodnością. Na MMORPG.org.pl pojawia się około 400 newsów na miesiąc i byłoby fajnie, aby każdy z nich różnił się od siebie tytułem. Nie wyobrażam sobie, aby po newsie "Black Desert dostał nowy update" dostawalibyśmy "Vindictus też dostał nowy update". Trzeba to jakoś urozmaicać, stąd też nietypowe tytuły, które niektórzy odbierają niestety jako clickbaiting. 

2. czy prawdopodobne jest opisywanie mało znanych gier(czyli nie takich jak wow, paragon, dota2 etc.), za każdym razem, pokrótce o danej grze?

Ale przecież takie info (w większości przypadków) się pojawia. Dwa, trzy zdania, ktore mają wam przybliżyć, o czym jest dana produkcja. 

3. w jakim wieku zacząłeś swoją przygodę z  dziennikarstwem internetowym? (chyba tak to można nazwać)

Przed MMORPG.org.pl (2008 rok) prowadziłem fansite oraz byłem bardzo, ale to bardzo aktywnym userem gamecenter.pl (pamiętacie taką stronę?). Pisałem wtedy poradniki do różnych MMORPG. 

4. co robisz w momencie kiedy nie wiesz, który news napisać?

Nie mam z tym problemu. Jeśli mamy nawał newsów, to te mniej ważne przenoszę na następny dzień. 

5. czy nie brakuje Ci kompana Duch'a ?

Nie narzekam na brak towarzystwa. Ale dziękuję, że pytasz. 

6. mieszkasz w Polsce? 

Owszem. 

7. dlaczego tak bardzo nie przepadasz za GW2?

Bo nie ma end-game'u, bo nie ma Świętej Trójcy, bo dynamiczne eventy to tak naprawdę podrasowane questy, bo poziom trudności jest żenująco niski... mam wymieniać dalej? 

I powtórzę raz jeszcze. Guild Wars 2 to niezły MMORPG, może nawet dobry MMORPG, ale nie tak dobry, jak niektórzy o nim myśleli. 

ByakuyaPL - Kiedy wróci duch i czy doczekasz się jakiegoś kolegi do newsów by np zrobić sobie urlop :)

Duch powrócił. Obecnie zajmuje się naszą listę gier - dzięki niemu możecie skosztować dziesiątek nowych tytułów. Co do kolegi od newsów, już takowego mam. PefriX'a już chyba poznaliście. 

Dark242 - Jakie były początki portalu? 

Jestem na MMORPG.org.pl od 2008 roku, więc nie wiem, jak wyglądały pierwsze dwa lata działalności.

HeiLong - Płacą wam czasem za nie umieszczanie info o pewnych konkurencyjnych grach?

Konkurencyjnych grach? To znaczy jakich? Że piszemy np. o Heroes of the Storm, a Riot Games wysyła nam kasę, żeby pisać o League of Legends? Sam przyznasz, że brzmi to trochę... śmiesznie. 

drama - dlaczego właśnie ten portal, a nie inny?

Szczerze? Nie pamiętam, to było tak dawno temu... Przypuszczam jednak, że chodziło o kwestię MMORPG. W tamtych czasach (2006-2008 rok) nie było zbyt wiele polskich stron zajmującym się tym gatunkiem gier. 

HunT - Dlaczego nie lubisz Black Desert?

Oto fragment mojej recenzji Black Desert. Właśnie dlatego: 

Pisanie tej recenzji (szczególnie drugiej części) bolało. Black Desert miał wszelkie podstawy do stania się najlepszym i najbardziej rewolucyjnym MMORPG’iem ostatniej dekady. Tylko, że ta „rewolucyjność” rozpoczęła się i zakończyła na jednej rzeczy – grafice. Ale co nam z najlepszej grafiki, wspaniale zaprojektowanego świata, jeśli cała reszta gry jest przeciętna, albo co najwyżej niezła. Oczami się przecież nie najemy. Czasami wydaje mi się, że inne studio projektowało grafikę, a inne robiło z otrzymanego obrazu grę MMORPG. Problem w tym, że ci pierwsi mieli talent i wizję stworzenia czegoś magicznego. Drudzy okazali się jednak partaczami, którzy pomimo dobrych chęci zmarnowali cały potencjał.

tonyholk - Twoje posty zawsze są kontrowejsyjne specjalnie tak robisz ? w dużym stopniu hejt napedza tą strone

Hejt, hejt, hejt. Gdyby się jednak tak dokładnie przyjrzeć, to tych "hejterskich" postów jest zaledwie kilka na miesiąc. A w miesiąc - jak już wcześniej wspominałem - publikujemy około 400 newsów. Nie jest więc prawdą, że "hejt napędza stronę". Owszem, zgodzę się, że kontrowersja sprzedaje się lepiej, ale bez przesady. 

WhoWho - CZY LUBISZ TO CO ROBISZ?Nie przeszkadza ci to że niektórzy w komentarzach po twoich ''newsach'' się z ciebie mocno nabijają?

Wybrałem taką, a nie inną drogę i byłem świadom, że niektórym użytkownikom nie spodoba się subiektywność z newsach. 

Mikson92 - Czy chciałbyś zostać redaktorem jakiegoś papierowego pisma? 

A powstało jakieś papierowe pismo na temat MMORPG? Chyba nie, więc nie ma o czym mówić. Moja cała wiedza skupia się wokół tego gatunku gier, pozostałe rodzaje są mi kompletnie obce.

WhoWho- Czy grasz w gry o których piszesz ?

Staram się grać testować jak najwięcej gier. Niemożliwe jest jednak zagranie we wszystkie w nich. Doba ma tylko 24 godziny. 

WhoWho - Czy ty z rana ''kampisz'' na innych stronach i patrzysz czy czegoś nie ogłoszono,czy ktoś inny robi to w ten czy inny sposób?

Nikt inny za mnie tego nie robi. Jestem kamperem, eksploratorem, poszukiwaczem i pismakiem w jednym. 

BluLynx - Dlaczego jeździsz po Paladins

W którym miejscu? Chodzi ci o te porównania z Overwatchem? Proszę Cię. To lekkie uszczypliwości, które nijak mają się do hejtu. Widocznie nie widziałeś jeszcze, jak potrafię zjechać niektóre gry:)

Co do Paladins, był ku temu akurat powód. 

GoixPL - Czy przejmujesz się hejtem jaki na Ciebie spływa? 

Wszyscy mnie o to pytają. Dziękuję za troskę, ale mam naprawdę twardą skórę i byle internetowy hejt mnie nie rusza. 

Misiumoto - Czy przy przygotowywaniu artykułu , pisaniu , wymyślaniu jak zwał tak zwał , zdarzyło ci się kiedyś przysnąć?  xD (nie wiem skąd takie pytanie xD)

Przysnąć? Nie. Ale zawiesić na jakiś czas, owszem. 

ShaLiu - Co sprawiło, Twój zapał do pisania o grach ? 

Może dlatego, że ja te gry po prostu... kocham. Wiesz, ile frajdy daje napisanie newsa o czymś interesującym? Albo świadomość, że jesteś pierwszą osobą w Polsce, która o tym informuje? 

1083338541702473 - czego słuchasz na co dzień? 

Już wspominałem o swoim guście muzycznym... chociaż to dobry moment, aby pochwalić się jeszcze kilkoma kawałkami z mojej listy naj:)

GromeX - Czy jesteś zadowolony z takiego community na stronie? 

Podpuszczasz mnie? Mam odpowiedzieć "nie, nie jestem zadowolony" i poszerzyć swoją grupkę antyfanów o kolejne osoby. 

Nasze community na stronie jest odzwierciedleniem community w grach MMORPG. Czasami lepszego, czasami gorszego, ale zawsze prawdziwego. Wolę takich ludzi niż nadmuchanych inteligentów, którzy pozjadali wszystkie rozumy i którzy wiedzą, co jest dla wszystkich najlepsze. 

Najrhel - Czy gatunek mmorpg dalej daje Ci tyle frajdy co kiedyś?

Czasy złotej ery Tibii już nigdy nie wrócą, ale granie w DC Universe Online, Path of Exile, Blade & Soul, Dekaron i wiele innych tytułów nadal daje mi sporą frajdę. 

XKarmel - Dlaczego gdy już coś rozdajecie, to prawie zawsze jest to egzemplarz ESO? :D

Bo to bardzo dobra... i bardzo tania gra:)))

Zobacz także

18 komentarzy